İstanbul Hava Durumu
Anket
4. Sayısını yayınladığımız Ata 2 Yaşam Bültenimiz hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,3710   5,3807
EURO 6,0755   6,0865
       
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 28
Dün: 163
Toplam: 85641
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN...
 

Sevgili öğrenciler,değerli misafirler;

Bu gün burada Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 94. Yıl dönümü kutlamaları için toplanmış bulunmaktayız.

Cumhuriyet, her şeyini kaybetmiş olan bir milletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği milli mücadelenin sonucunda elde ettiği büyük biz zaferin sonucudur.

19 Mayıs 1919’da Ulu Önderimiz M. Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak büyük fedakarlıklarla başlattığı milli mücadele Türk milletinin inanç ve azmiyle başarıyla sonuçlanmış 29 Ekim 1923 tarihinde de cumhuriyetin ilanıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur.

29 Ekim bir doğum günüdür, 29 Ekim çağdaş bir ulusun doğduğu gündür, 29 Ekim bir çağdaşlaşma projesi ve büyük bir atılımın başladığı gündür.

Bugün ülkemizin her köşesinde Cumhuriyetimizin 94. yıl dönümünü Millet olarak coşkuyla kutlamanın haklı gurur ve sevincini yaşıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti’ ne çağdaşlığa giden , bilimin ve doğruluğun aydınlattığı, umut dolu , ışıklı bir yol sundu. Yaşamıyla , öğütleri ve devrimleriyle büyük bir hazine bıraktı.

Cumhuriyet, olmuş, bitmiş bir süreç değildir. Tam tersine onun “Devrimcilik ilkesi” gereği: sürekli olarak yeniliklere, değişimlere açık bir süreçtir.

Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

Türkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik anlayıştan taviz vermeden, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlemek zorundadır.

Devlet yönetimi,sınıfların, kişilerin, ailelerin veya bir zümrenin eline bırakılamaz.

Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Bu nedenle, bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup, kollamak iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır.

Cumhuriyeti yüceltip sürdürmek her Türk'ün milli görevidir.

94 yıl önce büyük mücadelenin başarılmasında ve Cumhuriyetin kurulmasında başta büyük Atatürk’e ve bu uğurda canla, başla çalışan, hayatlarını kaybeden, kahramanlarımızı bugün bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Cümlelerimi, Cumhuriyetimizin kurucu önderi, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün birkaç sözü ile bitirmek istiyorum.

Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu devam ettirecek sizlersiniz.

Ey Türk gençliği, birinci vazifen, Türk cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve mudafa etmektir.

Öğretmenler, cumhuriyet sizden fikri hür,vicdanı hür,irfanı hür nesiller ister.

Cumhuriyeti,ve onun gereklerini yüksek sesle anlatınız. Bunu yüreklere yerleştirmek için elverişli olan hiçbir durumu kaçırmayınız. 

Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır. 

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet'in Onuncu Yıl Kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

Hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.Ahmet Gülaydın        Okunma Sayısı: 523


Yazdır

 

Yazarın Diğer Yazıları

Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
SERVET GENÇ
Merhabalar. 2005 yılından beri Ata-2 de oturmaktayım. Geçen yıllar içinde dairelerin elektrik hatları iyice eskidi. Kooperatifin, dairelerin komple elektrik hatlarının yenilenmesi için bir hizmeti bulunmuyor ve özel olarak yaptırılması gerekiyor. Bedel ise yaklaşık 3 bin lira civarında tutuyor. Bir çoğu emekli olan site sakinleri için de bu tutar oldukça yüksek. Yönetim olarak, daire içi elektrik hatlarını yeniletmek isteyen sakinler için daha uygun fiyatlı, toplu bir çalışma organize etmeniz mümkün mü acaba? Topluca yapılacak bir organizasyonda fiyatlar düşecektir diye düşünerek bu öneriyi yazma ihtiyacı duydum. Teşekkürler.

Ali veli
Ferdileşme ile ilgili ödediğimiz bu paralarla yapı kayıt belgesini mi alacağız, müstakil tapumuzu mu? Hiç bir açıklama bulamadım sitede. Lütfen açıkca yazar mısınız.

Köksal Barutçu
Cumhuriyet etkinlikleri için teşekkürler. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler