İstanbul Hava Durumu
Anket
4. Sayısını yayınladığımız Ata 2 Yaşam Bültenimiz hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Etkinlik Takvimi
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 6,0400   6,0509
EURO 6,7391   6,7513
       
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 202
Dün: 155
Toplam: 114196
MAHKEMENİN İMAR PLANININ YÜRÜTMESİNİ DURDURMA KARARI HAKKINDA BİLGİLENDİRME...
 
 

Değerli Üyeler,

Bireyselleşme yolunun sonuna geldiğimiz bu günlerde aldığımız İmar Barışı yolu ile devam etme kararının ne kadar doğru olduğunu gösteren yeni bir mahkeme kararı ile karşı karşıyayız. İki gün önce Üsküdar Belediyesi tarafından bizimle paylaşılan bir mahkeme kararını dikkatlerinize sunuyoruz.

Gecekonducuların 2017 yılında 10. İdare Mahkemesi’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi’ne karşı açmış oldukları davada, 2016 yılında onaylanan İmar Planının kısmen yürütmesini durdurma kararı verilmiştir. Aynı İmar Planı hakkında siyasi partilerin, Mimar ve Mühendislik Odası’nın ve muhtelif kişi ve kuruluşların açtıkları davalar da devam etmektedir. Söz konusu davada gecekondu bölgesinin dönüşümünün yapılmasının o bölgede yaşayan insanların ihtiyaçlarına cevap verilmediği bu nedenle uygulanmasının yürütmesinin durdurulması kararı çıkmıştır. Eğer belediye yolu ile devam etmiş olsaydık bitmez tükenmez bu davaların her birinden etkileniyor olacaktık. Ata-2 olarak, İmar Barışı Yasası ile bireyselleşmemizi tamamlamamız halinde tüm bu davaların muhatabı Belediyeler olacağından büyük bir baş ağrısından kurtulmuş olacağız.

Geldiğimiz bu noktada, bu mahkeme kararı İmar Barışı sürecinin ikinci aşamasını ilgilendirmektedir. Bu davanın açıldığı tarihte tapumuz Hazine üzerinde göründüğü için mahkeme karar alırken arsanın Ata-2’ye ait olduğunu dikkate almamış görünüyor. Daha önce aşılan 30 küsur davada olduğu gibi bir üst mahkemenin bu kararı bozması için Belediye ile beraber harekete geçtik. İmar planlarının uygulanmasını engelleyebilecek bu kararla ilgiligelişmeleri takiben son kalan arsa birleştirme işlemlerini de tamamlayarak tapu aşamasının gereğini yapacağız.

Bu noktada mimari çizimlerimizin ve ödemek zorunda olduğumuz ikinci kısım paranın elimizde olması hayati önem kazanıyor. Bu süreç ne kadar uzarsa, bu tür davaların ortaya çıkma ihtimali de bir o kadar artacaktır. Bizim faiz falan gelirlerini bir yana bırakıp süreci hızlıca tamamlamaya çalışmamızdaki en önemli nedenlerden birisi de bu tür gelişmelerdir.

%5’in altına düşen kalan tahsilatlarımızı ve çıkan farklarımızı planladığımız gibi bir an önce tamamlayarak bireysel tapularımız almak çabası içerisindeyiz. Bu son gelişmenin tapu sürecimizi uzatmayacağını umuyor, el birliği ile bu süreci tamamlayıp bir an önce tapularımıza kavuşalım diyoruz.

ATA-2 Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 849Yazdır

 
 İzzet Atila Söylev
 Bilgilendirme yazılarınızda tarih yok....Örneğin ''MAHKEMENİN İMAR PLANININ YÜRÜTMESİNİ DURDURMA KARARI HAKKINDA BİLGİLENDİRME ''Bu yazı hangi tarihte sitenize konmuş ? Ben aradım bulamadım.. Sağ üst köşeye veya alt tarafa bir tarih konsa ilerde çok yararlı olur.. Saygılar....
 


 DİĞER HABERLER

Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
MEHMET ÜNVER
TEŞEKKÜR EDERİZ- YILBAŞI IŞIKLARI Bu sene sitemiz girişlerindeki yılbaşı ışıklandırmaları çok güzel olmuş. Site yöneticilerimize teşekkür ederim.

Ünal Durmaz
Bu Yönetimi çok seviyor ve destekliyoruz. Dürüst ve çalışkan insanlar. Bu dönem gerek Tapu alma aşamasında, gerek imar barışı sürecinde çok güzel çalışmalar sergilediler. Yönetim kurulu ve Çalışanlarımızı canı gönülden tebrik ederim.

BAHADIR ÖZDÜZGÜN
25 yıldır kooperatifin üyesiyim. Nihayet yolun sonuna yaklaştık ve tapularımıza kavuşacağız. Bir konuda şikayet iletmek istiyorum. İmar barış borcu yakın bir zamana kadar kredi kari ile komisyonsuz ödebilmekte iken bugün %2 komisyonla ziraat bankası pos cihazı marifetiyle kredi kartı yolu ile ödeme alınabildiğini öğrendim. Ödeme gününe sayılı gunler kala bu uygulamayı dogru bulmuyorum. Yıllarca tüm ödemelerimizi yaptığımız bir bankanın bu uygulaması zamanlama açısından manidar.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler