İstanbul Hava Durumu
Anket
4. Sayısını yayınladığımız Ata 2 Yaşam Bültenimiz hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Etkinlik Takvimi
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 6,0400   6,0509
EURO 6,7391   6,7513
       
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 200
Dün: 155
Toplam: 114194
İMAR BARIŞI HAKKINDA VE ASILSIZ İDDİALARA CEVABIMIZDIR...
 
 

Tapu ve İmar Barışı Hakkında En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

1) İmar Barışı Ata-2 için ne demektir?

• İmar Barışı Yasası farklı durumdaki birçok imar sorunlarına çözüm üretmek amacı ile yapılmıştır. Biz burada sadece Ata-2’yi ilgilendiren kısmına cevap vereceğiz. Başkalarının kendi durumlarını baz alarak yaptıkları yorumları lütfen dikkate almayın.

• Ata-2’nin büyük bir kısmı için 34 sene önce alınmış ruhsatları vardır. Ancak, bu ruhsatlar zamanında tamamlanmadığı için geçerliliklerini yitirmiştir. Bizim aynı zamanda hiç ruhsat alınmamış binalarımızda bulunmaktadır. Buna ek olarak zaman içerisinde imara aykırı değişiklikler yapan üyelerimiz de bulunmaktadır.

Geldiğimiz noktada; 

i. Tüm arsa tapularımızı almış bulunmaktayız ve tüm arsalarımız imar parsellerinde konut olarak gösterilen alanlarda bulunmaktadır.

ii. Bireysel tapumuzu almamız için İmar Barışı Yasası’nda istenen terklerimizi de tamamlamış durumdayız.

iii. Sadece, zemin tespitlerinin yapılması, mevcut duruma göre konutlarımızın mimari çizimlerini yaptırarak, talep edilen parayı ödememiz durumunda bireysel tapularımızı alabileceğimiz yasada açıkça belirtilmiştir.

2) İmar Barışı’na göre istenen tutarlar arasında niçin farklılıklar var?

• Yasaya göre ödenmesi gereken paranın hesaplanması yöntemi çok açıktır. Hesaplama yöntemi çok basit ve şeffaftır.

i. Konutun brüt inşaat m2’sinin kanunda belirtilen maliyeti ve konuta ilgili parselden düşen arsa payının, belediyeler tarafından açıklanan rayiç bedelinin %3’ü ödenerek önce bina kayıt altına alınmakta, 

ii. Devamında; %3 daha ödenerek bireysel tapular verilmektedir. Ata-2’de evler arasında fark olmasının temel nedeni evlerin bulunduğu sokaklardaki rayiç bedellerin arasındaki farklardır.

3) Belediye ile İşlemleri Tamamlayıp Bireysel Tapu Alınması Daha Ucuz ve Kolay Değil miydi?

• Belediyemiz bugüne kadar büyük bir uyum içerisinde çalıştık. Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Türkmen ve ekibi, tapumuzu almamız için ciddi bir emek harcamıştır. Bu konudaki emekleri inkar edilemez. Ancak, belediyelerin ruhsatlandırma ve yapı kullanım belgesi verme işlemleri çok sıkı kurallara bağlanmış zor bir süreçtir. Yaptığımız incelemeler sonucunda Ata-2’nin bu yol ile bireysel tapularının alınmasının neredeyse imkansız olduğunu gördük. Talep edilen belgelerin geriye dönük olarak temini, başımıza geriye dönülemez büyük sıkıntılar açacaktı. İşini ciddiye alan herhangi bir yöneticinin bu belgelerin altına imza atmasına imkan bile yoktu.

• Üsküdar Belediyesi tarafından bizlere verilmiş bir yazılı taahhüt veya talep listesi maalesef sağlanamamıştır. Yani yapılacak her şey sözlü beyanlara bağlı olarak yapılacaktı. Sürecin herhangi bir noktasında meydana gelecek bir sorun Ata2’nin yapacağı tüm harcamaların boşa gitmesine neden olacaktı. Sözün özü aslında Belediye ile Bireysel Tapu’ya gidilmesi yönünde yasal, tanımlanmış bir yol bulunmamaktadır. BELEDİYE SEÇENEĞİ OLARAK SUNULAN SÖYLEMİNHİÇ BİR YASAL ZEMİNİ, YA DA YAZILI OLARAK BİZE SUNULAN BİR BELGESİ BULUNMAMAKTADIR.

4) Niçin %6’nın tümü birden talep ediyoruz?

• Yasaya göre %3’lük kısım bir defada ödenerek Yapı Kayıt Belgesi verilmektedir. Ancak Yapı Kayıt Belgesi bizim hiçbir sorunumuzu çözmeyecek olup sadece binamızı kayıt altına alacaktır. Ferdileşmenin tamamlanması için bizim ikinci aşamaya başvurma zorunluluğumuz bulunmaktadır.

• Bu paraları parçalayarak ve zamana yayarak toplayabilmemiz mümkün olmayacaktır.  “Bana Bina Kayıt Belgesi yeter ya da ben başvurmak istemiyorum” diyebilecek az sayıda üyenin olması durumunda bile süreç tamamlanamayacak ve biz hiçbir şekilde başvurumuzu yapamayacaktık. Bu nedenle Genel Kurul’da gerekli paranın bir defada toplanması kararının alınması en doğru karardır.

5) Daha önce toplanan tapu paralarına ne oldu?

• Tapumuzu alma yolunda verdiğimiz imar planlarına uymak ve İmar Barışı Yasası’ndan faydalanmak için alınması gereken İmar durumu/Encümen Kararı, parselasyon için gereken harçlar ve haritacılık işlemleri için bu paranın 8,5 milyon TL’lik kısmı yasal belgeleri karşılığı ödenmiştir. Bu para elimizde hazır olmasaydı, tapumuzu alma sürecimiz daha da uzayacaktı.

• Bu paranın artan kısmı İmar Barışı ve ferdileşme işlemlerinde kullanılacaktır. Sizlere sunulan hesaplardan bu miktarlar düşülecektir.

6) Ödemeyen veya geç ödeyenlerin yükünü ödeyen üyeler mi çekecekler?

• Kesinlikle hayır! 

i. Genel Kurul’da saptanacak bir faiz oranı gecikmelere uygulanacaktır.

ii. Ödemeyen üyeler hakkında icra takibi yapmak ve ihraç işlemi yapmak yetkisi ve görevi Yönetim Kurulu’na verilmek suretiyle bu süreç hızlandırılacaktır.

iii. Ödemelerini tamamlayan parsellerin bireyselleşmesi önünde hiçbir engel kalmayacaktır.

7) Bizlerden 15.12.2018’e kadar toplanan para dışında herhangi bir para talep edilecek mi?

• İlk yaptığımız yaklaşık hesaplardan sonra her bina ve bağımsız bölüm için detaylı çizimler yapılarak metrekare hesapları kesinleştirilecektir. Aynı zamanda standart plan dışında yapılan eklemelerde belirlenecektir. Bu çalışma sonucunda çıkan değerler kesin olacak ve buna göre her üyenin hesabı kesinleştirilecektir. Bu aşamada ortaya artı veya eksi büyük bir fark çıkmasını beklemiyoruz. Ancak, bilgileri ve niyetleri gayet açık olan birkaç kişi ısrarla Ata-2’lilerin daha fazla para ödemesi gerektiği yönünde beyanlarda bulunup, binalarımızın İmar Barışı Yasası’na göre yapılmış tanımdan farklı olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylemektedirler. Bu kişiler tapunun niçin alındığını bile sorgulayacak kadar kendilerini kaybetmiş durumdalar.  

• Ata-2’nin İmar Barışı dışında başka bir seçeneği yoktur. Tapumuzu istiyorsak bu süreci de geçmek zorundayız. İsteyen her üye yönetmeliğe göre kendi hesabını kolayca yapabilir. Başvuruları tamamladığımız zaman, bu kayıtları her üye için paylaşacağız. Böylece tüm işlemleri devlet kayıtlarından kontrol edilebileceksiniz. 

• Biz Ata-2 Yönetimi olarak, doğrudan kendimiz üzerinden paralarının harcanmasını isteseydik, Belediye’nin önerisini bir çözüm olarak sunar, onlarca firma ile sözleşmeler imzalayıp 15-20 milyonu harcamak yolunu seçerdik. Bize itiraz eden birkaç kişi de çok mutlu olur bizi desteklerlerdi. Ancak bu işin sonucunda sadece Ata-2 kaybederdi.

8) Bizlerden %6’yı neden 15.12.2018’e kadar bir defada istiyorsunuz?

• İmar Barışı Yasası’nın son başvuru tarihini kaçırmadan yapıp %3’lük kısmı tüm kooperatif için ödemek zorundayız. Aksi durumda hiç kimse bu yasadan faydalanamaz. Kooperatif üyeleri, kooperatifin ortaklarıdırlar. Yani tüm borç ve alacaklarından üyelikleri oranında sorumludurlar. Böyle bir fırsatı kaçırmamak için ve en hızlı şekilde bu işlemleri tamamlamak için tüm paranın kooperatifin elinde olması gereklidir. İlk ödemenin akabinde, ödemeyen üyelere faiz işletilerek ödemiş ortakların haklarının korunması amaçlanmaktadır. 

• Bu artık Genel Kurul’un almış olduğu bir karardır. Her üye eninde sonunda bu parayı ödemek zorundadır. Aksi taktirde ihraca kadar varacak yaptırımları bulunmaktadır. Bu ödemeleri zamana yaymak, işlemlerin gecikmesi ve tüm üyelerin bundan zarar görmesi anlamına gelecektir. 

• Hiç hoşumuza gitmese de bu süreci fedakarlık yaparak en hızlı şekilde tamamlamak zorundayız. Bunun kararını da vermiş olan Genel Kurulun neredeyse tamamıdır. (996 Kabul, 12 Red)

9) Süreç boyunca kasada bekleyecek para ne olacak?

• Bu para, bankalardan alınacak en yüksek faiz oranı ile değerlendirilecek ve kazanılan faiz ana paraya eklenecektir. Tüm bu işlerin sonucunda para artarsa üyelere iade edilecektir.

10) Tapu için son kişinin ödemesi mi beklenecek?

• Başvurular İmar parselleri bazında yapılacak olup, ödemesini tamamlayan parsellerin bireyselleşme işlemleri başlatılacaktır. Tamamlayamayan parseller mecburen son kişinin ödemesine kadar bekleyeceklerdir.

11) Ödemeyen veya geç ödeyenlerin yükünü ödeyen üyeler mi çekecekler?

• Kesinlikle hayır! 

i. Genel Kurul’da saptanacak bir faiz oranı gecikmelere uygulanacaktır.

ii. Ödemeyen üyeler hakkında icra takibi yapmak ve ihraç işlemi yapmak yetkisi ve görevi Yönetim Kurulu’na verilmiş olup bu süreç hızlandırılacaktır.

iii. Ödemelerini tamamlayan parsellerin bireyselleşmesi önünde hiçbir engel kalmayacaktır.

12) Geriye çok az sayıda ödemeyen üye kalırsa ne olacak?

• Bu üyeler hiçbir koşulda tapularını alamayacaklar. Çünkü tapular ilk aşamada kooperatifimiz üzerine çıkartılacaktır. Mecbur kalınırsa sürecin sonucunda ihraç işlemi yapılarak bu üyelikler satışa çıkartılarak borçları tahsil edilecektir. Bu bizim kesinlikle istediğimiz bir durum olmayıp, eşitlik ve hakkaniyet açısından yapabileceğimiz başka bir şey bulunmamaktadır.

13) İmar Barışı için çok büyük meblağlar toplanacak. Bu paralar nasıl yönetilecek?

• Ata-2 Sitesi’nde toplanan aidatların ne şekilde harcandığı aylık olarak sizlere bildiriliyordu. Bu bilgilendirmelere sosyal medya sayfalarımızda da devam edeceğiz. 

• 15.12.2018’e kadar toplanan paralar en uygun şekli ile (günlük repo, ya da kısa vadeler ile) değerlendirilerek faizleri ana paraya eklenecektir. Hedefimiz tüm süreci en hızlı şekilde bitirmektir. Bunun için mimari çizimler ve harita çalışmalarını da Aralık 2018 sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz.

• İlk toplu ödememiz 31.12.2018’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yapılacaktır. Ödemelerinin tamamlayan parsellerin bireyselleşmesi için hiç beklemeden Bakanlığa başvuracağız.

14) Yapı Kayıt Belgesi sonrasındaki işlemleri niçin zamana yayıp ödemelerin daha rahat yapılmasını sağlamıyorsunuz?

• Tecrübemiz şunu gösteriyor ki ödeme vadelerini ne kadar yayarsak yayalım, bir grup üye buna göre ödemelerini geciktirip süreci daha da uzatmaya çalışacaktır. Aynı durum aidatlar için de geçerlidir. Verilen her ek süre tahsilatları hızlandırmayıp tersine geciktirmektedir. Bu arada evlerini satmak zorunda kalan üyelerimizin kaybı çok daha büyük olmaktadır. Bireysel tapularımıza ne kadar hızlı alırsak, toplam kazancımız da o kadar büyük olacaktır.

15) Toplanan para çok büyük olup bunun yanlış amaçlarla kullanılması nasıl engellenecektir.

• İmar Barışı seçeneği ile bireyselleşmeye gideceğimiz için Kooperatif Yönetiminin harcayacağı para minimumda kalmış oldu. Paranın neredeyse tamamı Devlet’e yatırılacaktır. Süreç ne kadar hızlı olursa (ki bizim amacımız da budur) paranın kooperatif hesaplarında kalma süresi de o kadar azalacaktır.

• Toplanan paralar, faiz getirisi, üyelerden tahsil edilen gecikme cezaları, devlete ödenen ve bizim harcayacağımız iki kalem (mimari çizimler ve haritacılık) işlemlerinin tümü açıkça paylaşılacaktır. Dileyen her üye bu hesapları kolaylıkla yapılan işe göre karşılaştırıp değerlendirebilecektir.

• Bugünden iddia ediyoruz ki devlete ödenen paranın dışında kalan harcamalar piyasaya göre çok daha ucuza mal edilecektir. Çünkü bizim elimizde daha önce yapılmış çalışmalar mevcuttur ve 2,753 üye için birden yapılacağından tatmin edici bir indirim ile yapılacaktır.

• Görevde bulunduğumuz dönemde gerek genel harcamalar (%90’ı ücretlerden oluşuyor), gerekse arsa tapusu ve İmar Barışı süresince yasal harcamalar dışında bir kuruşluk gereksiz, şaibeli harcamamız yoktur, olmayacaktır da. Dileyen herkes gelip harcamalar konusunda istediği soruyu sorup, sözlü veya yazılı cevap alabilir.


Okunma Sayısı: 1158Yazdır

 
 musa sağızlı
 Şaibeli harcamamız yok diyorsunuz da emlak vergilerini niçin fazla hesap ediyorsunuz? geçmiş yıllardan kalan borç var diyeceksiniz, neden geçmiş yılların borcunu açıklama yapıp ekstra para toplamadan habersizce emlak vergilerine bindirdiniz...???
 


 DİĞER HABERLER

Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
MEHMET ÜNVER
TEŞEKKÜR EDERİZ- YILBAŞI IŞIKLARI Bu sene sitemiz girişlerindeki yılbaşı ışıklandırmaları çok güzel olmuş. Site yöneticilerimize teşekkür ederim.

Ünal Durmaz
Bu Yönetimi çok seviyor ve destekliyoruz. Dürüst ve çalışkan insanlar. Bu dönem gerek Tapu alma aşamasında, gerek imar barışı sürecinde çok güzel çalışmalar sergilediler. Yönetim kurulu ve Çalışanlarımızı canı gönülden tebrik ederim.

BAHADIR ÖZDÜZGÜN
25 yıldır kooperatifin üyesiyim. Nihayet yolun sonuna yaklaştık ve tapularımıza kavuşacağız. Bir konuda şikayet iletmek istiyorum. İmar barış borcu yakın bir zamana kadar kredi kari ile komisyonsuz ödebilmekte iken bugün %2 komisyonla ziraat bankası pos cihazı marifetiyle kredi kartı yolu ile ödeme alınabildiğini öğrendim. Ödeme gününe sayılı gunler kala bu uygulamayı dogru bulmuyorum. Yıllarca tüm ödemelerimizi yaptığımız bir bankanın bu uygulaması zamanlama açısından manidar.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler